Kupujete byt? Chtějte potvrzení o bezdlužnosti!

03.05.2017

V dnešní Právní poradně se podíváme na zoubek problému s dluhy při prodeji bytu v objektu společenství vlastníků jednotek nebo v bytových družstvech.

Naši makléři se na právní oddělení M&M Reality Holdingu často obracejí s prosbou o výklad Občanského zákoníku. Zvláště pak v případech, kdy prodávají byt a majitel dluží společenství vlastníků na příspěvcích na správu domu, nejčastěji do tzv. Fondu oprav.

V tomto případě je bohužel pravda, že úprava dluhů, které vznikají při správě domu je v současném Občanském zákoníku velmi neurčitá, možná až nešťastná. Vezměme si typickou situaci – prodej bytu. Jak to teď bude s dluhy, které nadělal současný majitel? Bude je hradit on, nebo kupující? Nyní není ze zmíněného zákona vůbec jasné, zda dluhy automaticky přechází na nového majitele bytové jednotky. Není výjimkou, že majitel byt prodá, dostane od nového majitele řádně zaplaceno, ale dluhy neuhradí. Společenství je pak těžce na původním majiteli vymáhá.

Nejednoznačnosti výkladu zákona by měl být brzy konec. V těchto dnech projednávají dva výbory Parlamentu novelu Občanského zákoníku ve zkrácené lhůtě. Vzhledem k tomu, že to vypadá na shodu napříč politickým spektrem, mohli bychom se do voleb novely dočkat. A ta v současném projednávaném znění říká, že dluhy automaticky přejdou na kupujícího.

Než se novela občanského zákoníku stane skutečností, tak vycházíme z toho, že je bezpodmínečně nutné předávat kupujícímu vyčíslení dluhů prodávajícího na SVJ, tzv. potvrzení o bezdlužnosti. Případné dluhy uvedené ve vyčíslení přechází na kupujícího.

Lukáš Štrajt, právní oddělení M&M Reality Holding 

Aktuality , Nový občanský zákoník

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Vybíráme pro vás

Více článků